Miasto na prawach kraju związkowego, będące stolicą i największym miastem Niemiec. Na powierzchni równej obszarowi jaki zajmują Stuttgart, Monachium i Frankfurt nad Menem razem wzięte, mieszka obecnie ok. 3,5 ml ludzi. Berlin to tętniąca życiem metropolia, pełna zabytków i oferująca turystom niezliczoną ilość atrakcji różnego rodzaju. Główne zabytki miasta to: Brama Brandenburska, siedziba parlamentu (Reichstag), Mur berliński), katedra Berliner Dom, kolumna zwycięstwa Siegessäule, Pałac Charlottenburg i Ratusz. W Berlinie działa też kilka oper, mnóstwo teatrów i muzeów (m.in. ulokowane na Wyspie Muzeów: Muzeum Pergamońskie, Stare Muzeum, Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa). Na uwagę zasługują również berlińskie ogrody. W stolicy Niemiec nieprzerwanie od 1989 roku odbywa się też impreza techno Love Parade, a tutejsze życie nocne zadowoli każdego imprezowicza.
min:
7°C
max:
14°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.9 mm
wiatr:
15 km/h
wsch. słońca:
04:53
zach. słońca:
21:15
Poniedziałek 30 maja
min:
9°C
max:
15°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.6 mm
wiatr:
18 km/h
wsch. słońca:
04:52
zach. słońca:
21:17
Wtorek 31 maja
min:
7°C
max:
22°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.4 mm
wiatr:
10 km/h
wsch. słońca:
04:51
zach. słońca:
21:18
Środa 1 czerwca
min:
10°C
max:
24°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.3 mm
wiatr:
19 km/h
wsch. słońca:
04:50
zach. słońca:
21:19
Berlin
- klimat w Niemczech
Niemcy - kiedy na wakacje?
Niemcy są krajem, który odwiedzać można przez cały rok.
Zimą na większości obszaru Niemiec temperatury spadają do poziomu ujemnego i pada śnieg. W górach działa mnóstwo ośrodków narciarskich.
Na wybrzeże niemieckie najlepiej udać się latem (od czerwca do września). Szczególnie nad Morzem Północnym jest wtedy mniej wietrznie, a powietrze nie jest tak wilgotne. Temperatura wody w sierpniu osiąga w morzach ok. 17 ºC.
Wędrówki po lasach i podziwianie zamków świetnie udają się pod koniec lata i wczesną jesienią.
Klimat Niemiec kształtują wpływy morskie z północy oraz kontynentalne z południa. Na północnym zachodzie kraju (Morze Północne) często występują sztormy i nawet latem bywa wietrznie. Temperatury zimą są tam umiarkowane (niewiele ponad 0 ºC), jednak powietrze jest wilgotne i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa. Wybrzeże Bałtyku jest zimą mniej wietrzne i bardziej słoneczne, ale za to chłodniejsze. Tamtejsze porty nierzadko zamarzają. Temperatury w obu morzach nawet latem nie zachęcają do kąpieli. Tereny Niziny Niemieckiej (od granicy z Holandią do granicy z Polską) charakteryzuje zasada: im dalej od mórz, tym ostrzejsza zima. Na południe od Niziny Niemieckiej wysokości nad poziomem morza rosną, co również wpływa na surowość zimy. Las Turyński, góry Harz i Saska Szwajcaria to dobre obszary dla narciarzy. W Schwarzwaldzie popularne jest narciarstwo biegowe, a w Górnej Bawarii zjazdowe. Lata w tych częściach kraju są ciepłe i dość deszczowe. Występują również burze. Na południowym zachodzie Niemiec duże nasłonecznienie sprzyja uprawom winorośli. Najbardziej kontynentalny klimat panuje w Dolinie Dunaju, leżącej między górami Czech a niemieckimi Alpami (Ratyzbona, Ulm). W dolinach możemy spodziewać się gęstej mgły (zwłaszcza zimą). Latem nierzadko występują gwałtowne ulewy.