Położony we wschodnich Niemczech kraj związkowy ze stolicą w Dreźnie, zwanym „Florencją nad Łabą”, uroczym miastem z licznymi zabytkami architektury renesansowej, barokowej i XIX-wiecznej. Na obszarze Saksonii prócz bogatych w zabytki i atrakcje kulturalne miast takich jak Drezno, Lipsk, Budziszyn czy Chemnitz, mnóstwo jest także małych miasteczek i arystokratycznych rezydencji. Saksonia ma niezwykle urozmaicony krajobraz: znajdziemy tu romantyczne doliny rzek Striegis, Zschopau, Mulde, z pięknymi łąkami i wrzosowiskami i wznoszące się w tych okolicach liczne zamki, malownicze lasy oraz nieco „dzikie” Piaskowcowe Góry Połabskie, które wznoszą się na terenie Parku Narodowego „Saska Szwajcaria”.
min:
4°C
max:
7°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.4 mm
wiatr:
20 km/h
wsch. słońca:
08:03
zach. słońca:
16:34
Sobota 23 stycznia
min:
1°C
max:
5°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
14 km/h
wsch. słońca:
08:02
zach. słońca:
16:35
Berlin
- klimat w Niemczech
Niemcy - kiedy na wakacje?
Niemcy są krajem, który odwiedzać można przez cały rok.
Zimą na większości obszaru Niemiec temperatury spadają do poziomu ujemnego i pada śnieg. W górach działa mnóstwo ośrodków narciarskich.
Na wybrzeże niemieckie najlepiej udać się latem (od czerwca do września). Szczególnie nad Morzem Północnym jest wtedy mniej wietrznie, a powietrze nie jest tak wilgotne. Temperatura wody w sierpniu osiąga w morzach ok. 17 ºC.
Wędrówki po lasach i podziwianie zamków świetnie udają się pod koniec lata i wczesną jesienią.
Klimat Niemiec kształtują wpływy morskie z północy oraz kontynentalne z południa. Na północnym zachodzie kraju (Morze Północne) często występują sztormy i nawet latem bywa wietrznie. Temperatury zimą są tam umiarkowane (niewiele ponad 0 ºC), jednak powietrze jest wilgotne i odczuwalna temperatura jest znacznie niższa. Wybrzeże Bałtyku jest zimą mniej wietrzne i bardziej słoneczne, ale za to chłodniejsze. Tamtejsze porty nierzadko zamarzają. Temperatury w obu morzach nawet latem nie zachęcają do kąpieli. Tereny Niziny Niemieckiej (od granicy z Holandią do granicy z Polską) charakteryzuje zasada: im dalej od mórz, tym ostrzejsza zima. Na południe od Niziny Niemieckiej wysokości nad poziomem morza rosną, co również wpływa na surowość zimy. Las Turyński, góry Harz i Saska Szwajcaria to dobre obszary dla narciarzy. W Schwarzwaldzie popularne jest narciarstwo biegowe, a w Górnej Bawarii zjazdowe. Lata w tych częściach kraju są ciepłe i dość deszczowe. Występują również burze. Na południowym zachodzie Niemiec duże nasłonecznienie sprzyja uprawom winorośli. Najbardziej kontynentalny klimat panuje w Dolinie Dunaju, leżącej między górami Czech a niemieckimi Alpami (Ratyzbona, Ulm). W dolinach możemy spodziewać się gęstej mgły (zwłaszcza zimą). Latem nierzadko występują gwałtowne ulewy.